Wałbrzyscy policjanci korzystają z okazji inauguracji senioraliów i prowadzą pogadanki z mieszkańcami o bezpieczeństwie
Wczoraj w Śródmieściu zainaugurowane zostały „IX Senioralia”. Seniorzy przed Ratuszem przejęli z rąk prezydenta klucze do bram miasta. Podczas uroczystego otwarcia nie zabrakło także wałbrzyskich policjantów, którzy rozmawiali z mieszkańcami o bezpieczeństwie. Mundurowi pogadankę w ramach kampanii informacyjnej „Bezpieczny senior” przeprowadzili także w tym tygodniu w siedzibie Fundacji Świętego Jerzego.
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o środkach bezpieczeństwa. Tym razem sierż. szt. Aleksander Karkosz podczas inauguracji „IX Senioraliów” miał okazję spotkać się z seniorami przed samym ratuszem i na świeżym powietrzu porozmawiać z nim na nurtujące ich tematy.
W tym tygodniu wałbrzyski policjant pionu prewencji kryminalnej odwiedził także siedzibę Fundacji Świętego Jerzego na Białym Kamieniu. Podczas spotkania funkcjonariusz przekazał seniorom niezbędne informacje mające na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy służb, czy też pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Funkcjonariusz zaznaczył, że Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach, czy zatrzymaniach przez telefon i najważniejsze nigdy nie prosi o pieniądze.
Policjant zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym oraz wyjaśnił jak nie paść ofiarą złodziei kieszonkowych podczas przejazdu środkami komunikacji miejskiej. Omówił bezpieczne zachowania w domu, na ulicy, w sklepie, czy przy bankomacie. Policjant zachęcał do zachowania ostrożności i rozwagi podczas zawierania różnego rodzaju umów i pożyczek oraz lokowania swoich oszczędności. Nie zabrakło oczywiście tematów związanych z cyberprzestępczością. Seniorzy dowiedzieli się czym jest scaming, phishing oraz spoofing. Policjant przypomniał także o szczególnej roli dzielnicowego i omówił działanie Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa, podpowiadając seniorom jak z niej korzystać.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży