Pogadanka z młodzieżą o handlu ludźmi
Jednym z obszarów bezpieczeństwa monitorowanym przez policję jest handel ludźmi, często określany jako współczesna forma niewolnictwa. Policja, oprócz ścigania sprawców takich przestępstw, prowadzi także szerokie działania profilaktyczne. Wszystko po to, by uchronić społeczeństwo przed tym zagrożeniem. Dlatego też funkcjonariusze wałbrzyskiej komendy w miniony poniedziałek spotkali się z uczniami jednej ze szkół średnich, aby omówić główne aspekty związane z handlem "żywym towarem’’, między innymi metody pozyskiwania osób, formy handlu, skalę tego zjawiska oraz metody niwelowania i unikania zagrożeń.
30 października funkcjonariusze z wałbrzyskiej komendy, zajmujący się na co dzień profilaktyką, spotkali się z młodzieżą z Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Moniuszki w Wałbrzychu, by porozmawiać o handlu ludźmi. Takie spotkania są doskonałą okazją do podniesienia świadomości młodych osób w zakresie rozpoznania zjawiska dotyczącego handlu ludźmi oraz przekazania podstawowych informacji jak nie stać się jego ofiarą.
W rozmowie z licealistami policjanci wskazali na formy handlu, do których należą min. werbowanie, transport, przekazywanie, uprowadzenia, przechowywanie. A w tym działaniu cel jest jeden – wykorzystanie ofiar, którymi są dzieci, dorośli, kobiety i mężczyźni. Zwrócili uwagę, że ofiarą może być każdy, bowiem sprawcy mając wypracowane, dopasowane do danej grupy społecznej metody werbunku, będą robić wszystko, by zwabić taką osobę w sidła. Bardzo często marzenia o lepszym bycie, usypiają czujność potencjalnych ofiar. Przestępcy wykorzystują je np. do prostytucji, pracy przymusowej, żebrania, wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych. Brak znajomości języka danego kraju, obowiązujących w danym kraju przepisów z zakresu prawa pracy, ale także lęk, strach, brak zaufania do instytucji rządowych sprawiają, że ofiary handlu ludźmi często tkwią w trudnej dla siebie sytuacji, bo nie widzą po prostu z niej wyjścia.
Pogadanki z młodzieżą na temat handlu ludźmi mają zwrócić uwagę młodych osób na tę tematykę. Istotne jest by wiedza na ten temat była jak największa, żeby móc rozpoznać sytuację, która może zagrażać nie tylko nam samym, ale także naszym znajomym. Pilnowanie swojej szklanki w lokalu, by nikt nam niczego nie mógł do niej dosypać, rozważne podejmowanie decyzji o zatrudnieniu za granicą, gdzie sprawdzamy pośredników i samą firmę oferującą zatrudnienie, sprawdzanie obowiązujących za granicą przepisów z zakresu zatrudnienia, to tylko niektóre elementy, o których należy zawsze pamiętać.
Korzystając z okazji mundurowi poruszyli także tematykę związaną z narkotykami, dopalaczami, środkami odurzającymi oraz odpowiedzialnością karną nieletnich.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek