Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przypominamy jak zachować się w razie kolizji drogowej lub wypadku

Data publikacji 29.02.2024

Wałbrzyscy policjanci przypominają jak się zachować po zderzeniu z innym pojazdem. Nie zawsze po kolizji jesteśmy zmuszeni do wezwania patrolu. Wystarczy sporządzić odpowiednie oświadczenie. Gdy jednak dojdzie do wypadku, pamiętaj o utworzeniu „korytarza życia”, który umożliwi służbom szybkie dotarcie na miejsce.

Na początku musimy pamiętać, że jeśli w zdarzeniu drogowym uszkodzone zostały jedynie pojazdy, to wtedy mówimy o tzw. kolizji drogowej. Jeżeli jednak poszkodowani zostali ludzie, wtedy uczestniczymy w wypadku. Jak więc postępować gdy spotka nas taka sytuacja na drodze?

Kolizja drogowa:
Po tzw. stłuczce przede wszystkim należy usunąć samochody z drogi. Jeśli uczestnicy kolizji dojdą do porozumienia co do winy, możemy odstąpić od wzywania Policji na miejsce. Wtedy należy spisać i podpisać stosowne oświadczenie. Musi ono obowiązkowo zawierać podstawowe dane kierujących oraz polisę samochodu sprawcy, którym się poruszał, a dokładnie.

  • dane sprawcy kolizji,
  • kategorię i numer prawa jazdy,
  • nazwę firmy ubezpieczeniowej, numer polisy,
  • opis okoliczności, dokładna data i godzina oraz miejsce gdzie doszło do kolizji,
  • dokumentacja fotograficzna (jeśli jest możliwość wykonania zdjęć).

Wszystko to można sobie ułatwić drukując gotowe formularze oświadczeń, które są dostępne w internecie.

Wypadek drogowy:
Jeśli doszło do wypadku, czyli w zdarzeniu poszkodowani zostali ludzie, wówczas zostawiamy pojazdy i ich części tam gdzie są i czekamy na przyjazd Policji. Na początku powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia wystawiając trójkąt ostrzegawczy. Sprawdźmy stan osób poszkodowanych i jednocześnie wezwijmy pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112. Nasze działanie zawsze będzie skuteczniejsze, gdy pomogą nam inni. Pamiętając o bezpieczeństwie warto poprosić o pomoc osoby w pobliżu!

Pamiętajmy, że świadkowie wypadku drogowego, czyli kierowcy i pasażerowie przejeżdżających obok samochodów, mają prawny obowiązek udzielenia pomocy. Kara za nieudzielenie pomocy to nawet 3 lata więzienia.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży

Powrót na górę strony