Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciała zainwestować w kryptowaluty. Zamiast tego straciła ponad 8 tysięcy złotych

Data publikacji 20.09.2024

Ponad 8 tysięcy złotych straciła wałbrzyszanka, który chciała zostać inwestorem. Skuszona reklamą obiecującą zyski, zamiast zarobić, padła ofiarą manipulacji ze strony przestępców podających się za konsultantów platformy inwestycyjnej w kryptowaluty. Policjanci przestrzegają przed inwestowaniem swoich pieniędzy w niepewne, internetowe przedsięwzięcia biznesowe oraz instalowaniem jakichkolwiek programów pochodzących z nieznanych źródeł. Nie reagujmy na telefony od fałszywych bankowych konsultantów, brokerów, czy doradców, którzy obiecują szybkie zyski przy inwestycjach – tak działają oszuści! Pamiętajmy, że to, czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych!

Wałbrzyscy policjanci niemal każdego dnia przyjmują zawiadomienia od osób oszukanych w internecie, czy to przy aukcjach internetowych, zakupach w sieci, czy przy fałszywych inwestycjach.

Informujemy i ostrzegamy:

  • Nie wszystkie informacje w internecie są prawdziwe – weryfikuj i sprawdzaj informacje. Każdy może wykupić reklamę w Internecie – także oszust.
  • Nie wierz „na słowo” jeżeli ktoś przedstawia się przez telefon jako „specjalista od bezpieczeństwa w banku” i ostrzega, że twoje konto jest zagrożone i musisz przelać pieniądze na „konto techniczne”. Tak działają oszuści.
  • Zanim zaczniesz inwestować w Internecie – dowiedz się jak w bezpieczny sposób to zrobić. Nie wierz w historie, które ktoś opowiada przez telefon.
  • Nie instaluj na swoim komputerze czy telefonie aplikacji czy programów z nieznanych źródeł – to mogą być programy służące jedynie do wyłudzenia danych dostępu do konta bankowego.
  • Nie klikaj w linki przesłane z nieznanych źródeł – w ten sposób również możesz nieświadomie zainstalować program szpiegowski i dać oszustom dostęp do swojego konta.

Niestety 59-letnia mieszkanka naszego miasta dała się złowić na fałszywą reklamę w internecie obiecującą szybki zysk. Po zalogowaniu na stronę skontaktował się z nią „doradca” inwestycyjny, który zaproponował inwestycję zaczynając od kwoty 1000 złotych. Skuszony szybkim zarobkiem kobieta za namową mężczyzny zaczęła inwestować. Kolejno przestępca polecił pokrzywdzonej zainstalować na swoim komputerze program AnyDesk, żeby mogła sprawniej inwestować pieniądze na giełdzie. Cały przestępczy proceder trwał kilka dni. W tym czasie kobieta straciła łącznie 8150 złotych. Zorientowała się, że padła ofiara oszustów dopiero po tym, jak otrzymała wezwanie na przesłuchanie do Prokuratury Rejonowej w Lesznie w sprawie właśnie oszustw.

Pamiętajmy! Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed jej podjęciem dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z programu senior online dotyczącego tej tematyki: w serwisie YouTube na profilu Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży

Powrót na górę strony