Wyrok w trybie przyspieszonym za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości
Zatrzymany przez policjantów Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach 40-latek, został skazany przez sąd w postępowaniu przyspieszonym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Mężczyznę, który jest obcokrajowcem, w świąteczny piątek wieczorem mundurowi skontrolowali na ul. Mieroszowskiej na Gliniku Nowym. 40-latek między innymi pożegnał się ze swoim samochodem.
Do kontroli drogowej doszło 1 Listopada przed godzina 19:00 na ul. Mieroszowskiej w Wałbrzychu, po tym jak mundurowi otrzymali zgłoszenie, że poruszający się od strony Unisławia Śląskiego kierujący może być nietrzeźwy. Podczas prowadzonych czynności funkcjonariusze z Boguszowa-Gorc od razu zauważyli, że 40-latek jest pijany. Badanie potwierdziło, że miał 2,42 promila tej substancji w organizmie. Funkcjonariusze ostatecznie odebrali mężczyźnie prawo jazdy, a jego samochód trafił na policyjny parking.
Następnego dnia podejrzany został doprowadzony w trybie przyspieszonym do sądu, który podczas rozprawy skazał go na karę ośmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, orzekł w stosunku do mężczyzny czteroletni zakaz kierowania pojazdami, nakazał 40-latkowi wpłatę sześciu tysięcy złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Mężczyzna pożegnał się także ze swoim pojazdem, który uległ przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.
W związku z tym zdarzeniem po raz kolejny apelujemy do wszystkich zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, aby nie wsiadali za kierownice swoich pojazdów, jeżeli wcześniej spożywali alkohol i przypominamy o konsekwencjach takich czynów:
- Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
- Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
- Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
- Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
- Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży