Nie sprzedawaj i nie podawaj alkoholu małoletnim!
Policjanci z Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego przypominają, że na podstawie Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedawanie i podawanie alkoholu małoletnim jest zabronione. Kodeks karny wskazuje także, że za rozpijanie dzieci może grozić kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat dwóch. Niestety, za tego typu przestępstwa odpowie teraz 23-latka, która wczoraj sprzedała 16-latkowi trzy butelki likieru cytrynowego.
Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godziny 18:00 w jednym ze sklepów na terenie Głuszycy. 23-latka nie zweryfikowała wieku młodego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego i sprzedała mu trzy butelki z alkoholem. Wychodzącego ze sklepu z 28% likierem cytrynowym 16-latka zauważyli miejscowi funkcjonariusze i postanowili go wylegitymować. Małoletni w trakcie czynności na miejscu zdarzenia przyznał mundurowym, że chwilę wcześniej zakupił alkohol, a 23-latka potwierdziła, że sprzedała go nie weryfikując wieku nastolatka. Policjanci potwierdzili również, że nieletni znajdował się już pod wpływem alkoholu, gdyż wcześniej spożył już tzw. „małpkę”. 16-latek ostatecznie został przekazany pod opiekę opiekuna prawnego. W związku z tym zdarzeniem kobietę będzie natomiast czekała sprawa karna, dlatego przypominamy podstawowe przepisy odnoszące się do tej tematyki.
Z ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wynika, że napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu . Przypominamy, że ustawa nie zezwala na spożywanie, ani podawanie alkoholu osobom małoletnim. W przypadku wątpliwości sprzedawca powinien poprosić kupującego o dowód tożsamości potwierdzający jego wiek.
"Art. 15. 1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
...
2) osobom do lat 18
2. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy."
W sytuacji sprzedaży lub podania alkoholu małoletnim sprawca zostanie ukarany na podstawie przepisu art. 43 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dodać należy, że odpowiedzialność bierze na siebie poza sprzedającym także kierownik placówki handlowej, który jest odpowiedzialny za nadzór nad swoimi pracownikami. W przypadku popełnienia tych przestępstw sąd może orzec przepadek napojów alkoholowych, a nawet zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z tego zakresu.
"Art. 43. 1. Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie."
2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.
3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
4. Orzekanie w sprawach o przestępstwa określone w ust. 1 i 2 następuje na podstawie przepisów o postępowaniu karnym."
Podawanie alkoholu małoletnim należy jednak także traktować jako przestępstwo z Kodeksu karnego. I tak artykuł 208. stwierdza:
"Kto rozpija małoletniego, dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży