Miała być wygrana na loterii, a jest utrata sporej ilości pieniędzy
Wałbrzyska policja po raz kolejny ostrzega przed tzw. oszustwami „na blik-a”, które polegają na wyłudzeniu kodu płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów bądź kont w serwisach społecznościowych. Wczoraj do boguszowskiego komisariatu zgłosiła się 45-latka, która w ostatnim czasie, w ten właśnie sposób straciła 2 tys. złotych. A wszystko zaczęło się od wiadomości od znajomej, do której przestępcy włamali się na konto. Oszuści twierdzili, że pokrzywdzona wygrała na loterii sporą ilość gotówki.
Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o szybką pożyczkę, bo „zabrakło na koncie”, "muszę coś kupić”, albo „stoję przy kasie i muszę natychmiast zapłacić”. I niestety te wiadomości nie są w żaden sposób weryfikowane. Nie podejrzewamy, że to oszustwo, bo przecież napisał do nas „znajomy”. A to duży błąd. Przekazujemy kody blik, czasami nawet dwukrotnie, nie dzwoniąc i nie potwierdzając tej prośby. Z konta znika kilkaset złotych. Zazwyczaj dopiero po pewnym czasie orientujemy się, że doszło do oszustwa.
Tym razem jednak informacja od "znajomej" dotyczyła wygranej na loterii. Pokrzywdzona miała tylko podać swój numer telefonu i przekazać kod, który przyjdzie na jej telefon. Następnie kobieta podała dane z karty płatniczej i wtedy zaczęły się prawdziwe problemy. Ostatecznie oszuści zmanipulowali 45-latkę do tego stopnia, że ta zatwierdziła dwie wypłaty gotówki na kwotę dwóch tysięcy złotych i w ten sposób została oszukana.
Niestety transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:
- Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania;
- Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie;
- Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży