W weekend trzech kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu
Wałbrzyscy funkcjonariusze oraz policjanci z powiatu wałbrzyskiego podczas minionego weekendu zatrzymali w naszym mieście oraz regionie trzech kierujących, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Niechlubny rekordzista wydmuchał tym razem blisko 2,5 promila alkoholu. Przypominamy, że każdy zatrzymany pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat trzech, nawet dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną. Pijanego rowerzystę może natomiast czekać grzywna w kwocie 2,5 tysiąca złotych.
W piątek po godzinie 20:00 policjanci Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach pełnili służę na terenie gminy Mieroszów. Przy ul. Wolności mundurowi zauważyli jadącego drogą publiczną rowerzystę. Okazało się, że 23-letni kierujący znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Miał 0,27 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego ostatecznie otrzymał mandat karny w kwocie tysiąca złotych. Następna taka sytuacja może jednak zakończyć się sporządzeniem wniosku o ukaranie, a sąd orzeknie w stosunku do kierującego jednośladem zakaz kierowania tym środkiem transportu.
Tego samego dnia po godzinie 22:00 przez policjantów prewencji wałbrzyskiej komendy zatrzymana została druga osoba kierująca pod wpływem alkoholu. Tym razem prowadziła ona samochód osobowy. Do kontroli drogowej doszło na ul. Mickiewicza w Wałbrzychu. 38-letni mieszkaniec naszego miasta wydmuchała 1,93 promila alkoholu. Utracił więc uprawnienia do kierowania pojazdami. Teraz czeka go sprawa sądowa.
W sobotę po godzinie 21:00 policjanci prewencji wałbrzyskiej komendy otrzymali natomiast informację, że nietrzeźwy kierujący samochodem osobowym wyjechał spod jednego ze sklepów w Zagórzu Śląskim i udaje się na ul. Drzymały w tej miejscowości. To właśnie tam zatrzymali go funkcjonariusze. W tym przypadku wynik badania to 2,39 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. I on będzie musiał teraz stanąć na sądowej wokandzie.
A my kierującym przypominamy o konsekwencjach wsiadania po alkoholu za kierownicę pojazdu:
- Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
- Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny np. rower, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
- Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
- Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym z przestępstwem, za które grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
- Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat pięciu.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży