Uwaga na oszustwa podczas wystawiania w sieci przedmiotów na sprzedaż
Wałbrzyska policja kolejny raz przestrzega przed oszustami udającymi kupujących na popularnych portalach ogłoszeniowych. Przestępcy oferują zapłatę przez specjalny link, pod którym sprzedający mają podać dane poufne swojej karty płatniczej bądź proszą o wygenerowanie BLIKA. W taki właśnie sposób została oszukana 45-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego. Kobieta myśląc, że ma do czynienia z uczciwym kupcem, nic nie podejrzewając podała dwa kody BLIK, o które została poproszona. Niestety zamiast oczekiwanego zysku straciła 3,5 tysiąca złotych. Pamiętajmy podczas transakcji internetowych zawsze zachowajmy ostrożność.
Cyberprzestęczość przybiera wiele form, a jedną z nich jest oszustwo podczas internetowej sprzedaży towaru. W tym przypadku ofiarami mogą być zarówno sprzedawcy, jak i kupujący. Przestępcy podszywają się pod oficjalną firmę tworząc strony internetowe niemal identyczne z oryginalnymi, czy też udają potencjalnego kupca.
Z takim nieuczciwym kupującym miała do czynienia 45-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego, która na jednym z portali wystawiła na sprzedaż konsole do gier wraz z samymi grami. Jeszcze w tym samym dniu, poprzez komunikator odezwała się do niej kobieta, która oznajmiła, że jest zainteresowana kupnem i prześle jej pieniądze na konto. Poprosiła również o przesłanie adresu email. Pokrzywdzona nic nie podejrzewając wysłał go, po czym otrzymała wiadomość zwrotną z firmy kurierskiej. Zaraz po tym odebrała połączenie telefoniczne z zastrzeżonego numer, gdzie zgadnie z instrukcją podawaną przez mężczyznę wenerowała dwa kody BLIK, będąc przeświadczona, że tak wygląda procedura sprzedaży. Po podaniu kodów połączenie telefoniczne zostało przerwane. Wtedy zorientowała się się, że padła ofiarą oszustwa. Sprawca z jej konta dokonał dwie wypłaty w bankomacie na terenie Warszawy na łączną kwotę 3,5 tysiąca złotych.
Mając na względzie powyższą sytuację, zanim zdecydujesz się na sprzedaż towaru poprzez portal aukcyjny zapoznaj się z procedurą działania kupno-sprzedaż, stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nigdy nie działaj pod wpływem chwili.
Co zatem powinno wzbudzić czujność:
- szybka odpowiedź przesłana poprzez komunikator na złożoną przez ciebie ofertę sprzedaży,
- sposób dostarczenia przesyłki sugerowany przez kupującego, a także namowa do skorzystania z proponowanej formy,
- pomoc oferowana w przeprowadzeniu transakcji,
- propozycja ze strony kupującego co do zorganizowania i pokrycia kosztów dostawy,
- przesłanie przez kupującego linka z informacją, iż klikając na niego będzie możliwość odebrania od kupującego pieniędzy za wystawiony towar,
- otrzymanie ponaglających pytań dotyczących wykonanych czynności bądź odbioru pieniędzy,
- prośba o dane osobowe oraz z karty płatniczej.
Czego NIGDY nie należy robić:
- podawać danych z kart płatniczych, czy też danych do logowań bankomatowych;
- wchodzić w linki otrzymane za pośrednictwem sms, komunikatora czy też poczty elektronicznej. Kliknięcie w link niewiadomego pochodzenia, może przekierować nas na fałszywą stronę, na której musimy zalogować się do banku i podać kod weryfikacyjny. Może też umożliwić instalację oprogramowania, który przechwytuje poufne dane. Wykonując wszystkie te czynności umożliwiamy dostęp do konta i wypłacenie z niego pieniędzy.
To od ciebie i twojej świadomości zależy czy staniesz się ofiarą oszusta. Chroń dane swojej karty płatniczej! Nigdy nie udostępniaj nikomu kodów autoryzacji. Pamiętaj, żeby ciągle pogłębiać wiedzę w tym zakresie, bo sprawcy nie poprzestają udoskonalać swoich metod i pojawiają się w najmniej oczekiwanych miejscach.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
podkom. Agnieszka Głowacka-Kijek