Bezpieczeństwo użytkowników hulajnóg elektrycznych, ale także innych urządzeń wspomagających ruch
Wraz ze zbliżającym się wielkimi krokami okresem letnim na ulicach Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego pojawia się coraz więcej osób korzystających z hulajnóg elektrycznych, zwykłych hulajnóg, rolek, wrotek oraz innych urządzeń wspomagających ruch. Cieszymy się, że mieszkańcy aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, jednak przypominamy, że również w przypadku tego rodzaju środków transportu obowiązują określone przepisy i zasady bezpieczeństwa.
Użytkownicy hulajnóg elektrycznych zobowiązani są poruszać się drogą dla rowerów, a jeśli takiej nie ma – mogą korzystać z jezdni, na której dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. W przypadku jej braku, mogą wyjątkowo poruszać się chodnikiem, jednak muszą zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszym. Osoby na hulajnogach tradycyjnych, rolkach, wrotkach czy deskorolkach powinny korzystać z chodników, stref zamieszkania lub dróg dla pieszych, poruszając się z prędkością dostosowaną do warunków panujących wokół.
Zabronione jest poruszanie się na hulajnogach elektrycznych po jezdni, jeśli obowiązuje tam prędkość powyżej 30 km/h, jazda po alkoholu lub środkach odurzających, przewożenie innych osób, korzystanie z telefonu w sposób ograniczający panowanie nad pojazdem, czy poruszanie się w sposób zagrażający bezpieczeństwu innych. Osoby nieprzestrzegające przepisów muszą liczyć się z mandatem karnym – m.in. za jazdę po alkoholu grozi kara do 2 500 zł, a w przypadku stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – możliwe jest skierowanie sprawy do sądu.
Apelujemy do wszystkich użytkowników urządzeń wspomagających ruch o rozwagę, kulturę jazdy i respektowanie praw innych uczestników ruchu. Przypominamy, że dzieci do 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych wyłącznie pod opieką osoby dorosłej i tylko na terenach zamkniętych.
Na zakończenie przypominamy – bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Korzystajmy z hulajnóg, wrotek czy rolek odpowiedzialnie, nie zapominając o kasku, elementach odblaskowych i zasadach współżycia społecznego na drodze. Dzięki temu wiosenne, a później letnie spacery i przejażdżki będą bezpieczne i przyjemne dla wszystkich.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży