Pomimo deszczowej pogody nastolatek wsiadł na rower i to w stanie nietrzeźwości
Postanowił wsiąść na rower pomimo deszczowej aury. Nie to jednak zaskoczyło policjantów, a fakt, że 16-latek był pijany. Mundurowi sporządzili dokumentację z tego zdarzenia, a nieletni niebawem odpowie przed sądem rodzinnym za popełnienie czynu karalnego. Przypominamy, że w przypadku osób, które ukończyły 17 lat tego typu kontrola drogowa może natomiast zakończyć się mandatem karnym w kwocie 2,5 tysiąca złotych lub sporządzeniem przez funkcjonariuszy wniosku o ukaranie do sądu, a ten orzec w stosunku do takich osób nawet zakaz kierowania jednośladami.
Zobaczyć rowerzystę przy deszczowej aurze, to nie częsta rzecz. Tego jednak doświadczyli wczoraj późnym wieczorem - przed godziną 23:00 - dzielnicowi Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach. Zachowanie nastolatka wskazywało, że może znajdować się pod wpływem alkoholu, dlatego mundurowi postanowili sprawdzić stan jego trzeźwości. Wynik badania to 0,77 promila tej substancji w organizmie. Na tym więc zakończyła się dla młodego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego podróż rowerem i do domu nie wrócił już jednośladem. Po wykonanych czynnościach procesowych został przekazany pod opiekę osoby dorosłej. Policjanci sprawdzać będą jak 16-latek wszedł wcześniej w posiadanie alkoholu.
Przypominamy, że nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, a ukończyli już 17 lat, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która teraz wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie - tysiąc złotych, a powyżej 0,5 promila - 2,5 tysiąca złotych.
Sprawcy tych poważnych wykroczeń drogowych muszą jednak liczyć się z tym, że mundurowi skierują sprawę do sądu, a wtedy kara finansowa może być dużo wyższa, a sąd dodatkowo orzec zakaz kierowania tym środkiem transportu na wiele miesięcy.
Sprawy nieletnich rozpatruje natomiast sąd rodzinny. Wg Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich wobec osoby popełniającej czyny karalne (po ukończeniu lat 13, ale nie ukończeniu lat 17) mogą być stosowane środki wychowawcze, środek leczniczy oraz środek poprawczy. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.
Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży