Oszustwo na pracownika ZUS i MOPS. Zobacz co zrobić, by nie dać się oszukać...
Wałbrzyscy policjanci ostrzegają przed wpuszczaniem nieznanych osób do domów i mieszkań. Złodzieje działający metodą na tzw. parawan, najczęściej podają się za pracowników: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, wodociągów, gazowni, spółdzielni mieszkaniowych lub listonoszy. Sprawcy tych przestępstw wykorzystują następnie nieuwagę lokatorów i kradną głównie pieniądze oraz kosztowności. Później opuszczają lokal i znikają. Tak właśnie było wczoraj w Wałbrzychu. Przeczytaj, a być może unikniesz zagrożenia. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność.
Jak ustrzec się przed osobami, które chcą nas okraść metodą na tzw. parawan? Nie jest to trudne, ale niestety analizy tego typu zdarzeń wyraźnie pokazują, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dając możliwość łatwego wzbogacenia się oszustom, motywujemy ich do działania. Złodzieje niejednokrotnie obierają sobie za cel osoby starsze lub samotne, które z założenia są bardziej ufne. Dlaczego taki sposób kradzieży nazywany jest metodą „na parawan”? Ponieważ jeden ze złodziei zajmuje uwagę ofiary, odgradzając drugiego oszusta swoistym „parawanem”.
W dniu wczorajszym wałbrzyscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że 91-letnia mieszkanka naszego miasta został okradziona przez dwie kobiety, które podawały się za pracownice Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W czasie kiedy jedna z kobiet rozmawiała z seniorką, druga w tym czasie przeszukiwała mieszkanie. Wykorzystując sytuację, ukradły lokatorce kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Opisana sytuacja pokazuje wyraźnie, że nawet chwila naszej nieuwagi wystarczy, by przestępca ukradł kosztowności i niejednokrotnie oszczędności życia. Bezczelność i brak jakichkolwiek skrupułów pozwala oszustom wykorzystywać życzliwość osób starszych.
Po raz kolejny wałbrzyscy policjanci apelują o ostrożność. Najlepiej nie wpuszczać obcych do mieszkania szczególnie w sytuacji, gdy inni domownicy są nieobecni.
Jednak, jeśli będziemy chcieli otworzyć drzwi to zawsze należy:
- spojrzeć przez wizjer lub okno – kto do nas przyszedł,
- jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
- w razie jakichkolwiek wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi,
- w każdej sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, należy natychmiast zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.
Pamiętajmy!
Dbajmy o bezpieczeństwo naszych bliskich poprzez informowanie naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. (47) 87 51-486