Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ograniczenie wolności, zakaz kierowania pojazdami, wysoka kara finansowa oraz prace społeczne - to kara za doprowadzenie samochodem dostawczym do kolizji w stanie nietrzeźwości

Data publikacji 08.09.2021

Zatrzymany tydzień temu przez policjantów ruchu drogowego 53-latek skazany w postępowaniu przyspieszonym. Mężczyzna 31 sierpnia kierując samochodem dostawczym doprowadził do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego znajdując się w stanie nietrzeźwości. Decyzją sądu wałbrzyszanin na najbliższe trzy lata ma powstrzymać się od kierowania pojazdami oraz wpłacić 5 tysięcy złotych na fundusz osób pokrzywdzonych. Dodatkowa kara to osiem miesięcy ograniczenia wolności. W tym czasie podejrzany będzie musiał wykonywać nieodpłatnie kontrolowane prace na cele społeczne.

Przypomnijmy, że do kolizji doszło 31 sierpnia po godzinie 18:00 w Starym Julianowie. Na pierwszy rzut oka wydawało się, że w wyniku zderzenia dwóch pojazdów znajdą się osoby z obrażeniami ciała. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Wałbrzyscy policjanci wyczuli jednak od razu od sprawcy woń alkoholu. Badanie na jego zawartość wykazało u mężczyzny blisko promil tej substancji w organizmie, dlatego też funkcjonariusze odebrali 53-letniemu mieszkańcowi Wałbrzycha prawo jazdy. Prowadzony przez niego samochód dostawczy trafił natomiast na parking strzeżony.

Informujemy, że akcje „Trzeźwy poranek”, „Trzeźwy wieczór”, „Alkohol i narkotyki”, czy też „Niebezpieczne promile” mają na celu eliminowanie zagrożeń związanych z jazdą przez nieodpowiedzialnych, pijanych kierowców i będą na co dzień organizowane przez policjantów.

Dlatego też apelujemy do wszystkich zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, aby nie wsiadali za kierownice swoich pojazdów, jeżeli wcześniej spożywali alkohol i przypominamy o konsekwencjach takich czynów:

  • jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł lub aresztem do 14 dni, a także zakazem prowadzenia pojazdów,
  • jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna,
  • jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom. Marcin Świeży

Powrót na górę strony