Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W najbliższym czasie niesprzyjające warunki pogodowe na drogach. Wałbrzyscy policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 31.03.2022

W Wałbrzychu oraz powiecie wałbrzyskim w najbliższych dniach mają panować niesprzyjające warunki pogodowe. Pomimo iż mamy już okres wiosenny, możemy jednak się spodziewać ujemnej temperatury w ciągu dnia oraz opadów deszczu ze śniegiem. Zmniejszona będzie także przejrzystość powietrza spowodowana mgłą, a to oznacza gorszą widoczność, szczególnie w porze od zmierzchu do świtu. Dlatego też wałbrzyscy policjanci kontynuują kampanię informacyjną ukierunkowaną na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i przypominają podstawowe przepisy z Ustawy prawo o ruchu drogowym.

Apelujemy do kierujących, ale również i pieszych, aby zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Mamy kalendarzową wiosnę, ale warunki w najbliższych dniach mają być zimowe, a to oznacza, że będzie ślisko na drogach. Kierujący powinni pamiętać o dostosowywaniu prędkości właśnie do warunków panujących na jezdni, o stosowaniu się do ograniczeń prędkości, wyprzedzania innych pojazdów jedynie kiedy jest to dozwolone i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także stosowaniu wymaganych podczas jazdy pasów bezpieczeństwa. Nie zapominajmy włączać świateł zewnętrznych i zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych. Przypominamy, że zakazuje się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym oraz wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nim. Dopuszczalne jest wyprzedzanie innych pojazdów jedynie na przejściu dla pieszych o ruchu kierowanym.

Pamiętajmy również, że w każdym przypadku dojeżdżania do oznakowanego przejścia dla pieszych, czy też do skrzyżowania powinniśmy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to co dzieje się poza jezdnią, a widząc pieszego przygotować się do jego wejścia na jezdnię. Tylko w ten sposób unikniemy zdarzeń drogowych. Jako kierujący mamy także obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, a także udzielić pierwszeństwa pieszemu przy wjeżdżaniu w drogę poprzeczną, jeżeli przechodzi on przez tę drogę.

Natomiast piesi przechodząc przez jezdnię mają obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Piesi są obowiązani ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej piesi przechodząc przez jezdnię lub torowisko są obowiązani korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

Piesi znajdujący się na przejściu dla pieszych mają pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd - nawet na przejściu dla pieszych - jest niedopuszczalne. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni również pamiętać o noszeniu odzieży z elementami odblaskowymi, która przy niesprzyjających warunkach pogodowych oraz w porze nocnej w wielu przypadkach może zapobiec wypadkom drogowym.

W najbliższym czasie mogą pojawić się obfite opady śniegu, dlatego przypominamy też, że pojazd który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany tak, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiedni pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być szyby w przednich drzwiach, szyba czołowa, a także lusterka.

Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na szybę samochodu jadącego za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Pamiętajmy. Im bardziej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem na drogę, tym bardziej poprawi się nasze bezpieczeństwo.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
podkom Marcin Świeży

 

Powrót na górę strony