Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

27-letni oszust z zarzutami. Mężczyzna posiadał w mieszkaniu narkotyki. Uważajmy od kogo kupujemy w internecie

Data publikacji 29.09.2022

Łącznie trzy zarzuty postawili policjanci Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu 27-letniemu mieszkańcowi naszego miasta. Mężczyzna wpadł na pomysł, że będzie sprzedawał "w sieci" przedmioty, których nie posiadał. W ten sposób udało mu się dwukrotnie skorzystać z nadarzającej się okazji. Po otrzymaniu pieniędzy przelewem, mężczyzna urywał kontakt z osobami zainteresowanymi zakupami, zdając sobie sprawę, że nie wywiąże się z umów. Teraz za oszustwa mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Mundurowi podczas przeszukania mieszkania znaleźli i zabezpieczyli w jednym z pomieszczeń także narkotyki w postaci amfetaminy.

Działania procesowe i operacyjne podjęte przez mundurowych pozwoliły na ustalenie okoliczności popełnienia przez mężczyznę dwóch przestępstw. 27-latek, kolejno w grudniu zeszłego oraz lutym tego roku, wyłudził od dwóch osób z terenu Polski łącznie blisko 4 tysiące złotych. Oferował on przez internet na sprzedaż komputerową kartę graficzną. Dwóch kupujących dało się nabrać, dokonało wpłat i czekało na przesyłki. Nigdy jednak paczek się nie doczekali.

Czynności przeprowadzone od momentu zgłoszenia przestępstw pozwoliły ustalić tożsamość podejrzanego, wczoraj zatrzymać go w miejscu zamieszkania przy ul. Nałkowskiej w Wałbrzychu i postawić zarzuty. Podczas czynności procesowych mundurowi znaleźli w mieszkaniu mężczyzny także woreczek z biały proszkiem. Test wykazał, że były to narkotyki w postaci amfetaminy. 27-latek odpowie wiec przed sądem za działania mające na celu osiągnięcie korzyści majątkowej i doprowadzenie dwóch osób do niekorzystnego rozporządzania własnym mieniem, a także posiadanie środków psychotropowych.

Dbając o bezpieczeństwo kupujących funkcjonariusze walczący z przestępczością gospodarczą przypominają na co należy zwrócić uwagę przy robieniu zakupów poprzez popularne portale aukcyjne oraz społecznościowe.

Zakupy w sieci dokonujmy w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy sprawdźmy, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje. Prześledźmy komentarze i opinie o sprzedającym bezpośrednio w serwisie sprzedażowym oraz w wyszukiwarce internetowej. Zweryfikujmy, czy posiada on numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, i czy pojawia się on w wyszukiwarce, a także jakie wpisy się do niego odnoszą. Wykonajmy telefon do sprzedającego przed zakupem. Warto też sprawdzić od kiedy posiada on konto w serwisie sprzedażowym. Unikajmy robienia zakupów od nowych użytkowników lub takich, którzy mają dużo negatywnych komentarzy. Sprawdźmy, gdzie zarejestrowana jest domena strony, np. poprzez wyszukiwarkę Centralops oraz przeczytajmy regulamin sklepu, a także oceńmy wizualnie profesjonalizm wykonania strony internetowej.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy, gdyż w tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy poprosić sprzedającego o nadanie przesyłki za pobraniem. Brak zgody może być dla nas sygnałem o spotkaniu na swojej drodze oszusta internetowego.

Pamiętajmy, aby nie przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem wymuśmy od sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna także dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

Zwróćmy także uwagę na cenę. Przedmioty sprzedawane w sieci są z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych. Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie, gdyż oszuści zawsze zwracają na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

Oficer Prasowy
Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży

Powrót na górę strony